Woda z czasów dinozaurów

Woda z obu zdrojów (odwiertów) w pijalni uzdrowiskowej wypływa z osadów powstałych w erze mezozoicznej, przed co najmniej 160 i 90 mln lat. Na ziemi królowały wówczas dinozaury. Zdroje Uzdrowiska Gołdap t o najgłębsze i jedyne ujęcia wody z tak odległych czasów na Mazurach.tnicze.

Sposób prowadzenia kuracji: dziennie 0,5-0,75 l wody o temperaturze pokojowej w 2-3 dawkach po 0,25 l- wypijać powoli przed lub w czasie posiłku.

Woda ta dostępna jest w pijalni uzdrowiskowej, wykorzystywana też będzie do tworzenia leczniczego aerozolu wykorzystywanego podczas inhalacji w tężniach w Uzdrowisku Gołdap.

Naturalna woda mineralna z odwiertu GZ-2 o głębokości 426m pochodzi także z ery mezozoicznej. Dokładnie z cenomanu w górnej kredzie. Cenoman to najstarszy wiek późnej kredy (najniższe piętro górnej kredy). Trwał około 6 mln lat, w okresie 99,6 do 93,5 mln lat temu.

Woda mineralna posiada znaczną zawartość sodu, chlorków, fluorków, występują też jodki. Woda ta została oceniona jako przydatna do udostępniania w opakowaniach jednostkowych (może w przyszłości znajdzie się inwestor zainteresowany produkcją tej uzdrowiskowej wody mineralnej). Zalecana jest dla osób dorosłych, aktywnych fizycznie, nie należy jej podawać systematycznie dzieciom poniżej 7 roku życia.

Woda ta zawiera w 1dm3 1200,45mg rozpuszczonych składników mineralnych. Występują w niej kationy: sodowy, potasowy, litowy, wapniowy,, magnezowy, żelazawy, oraz aniony: fluorkowy, chlorkowy, bromkowy, jodkowy, siarczanowy, wodorowęglanowy. Woda pobrana wprost z odwiertu nadaje się do spożycia w stanie naturalnym, bez uzdatniania ponieważ nie zawiera ona składników szkodliwych dla zdrowia ani zanieczyszczeń chemicznych czy mikrobiologicznych.

Dane dotyczące analiz składu i właściwości wód przekazuję na podstawie ocen Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Jarosław Słoma

FireAds

Partnerzy
userad60

userad60

userad60

userad61

userad61

userad62
userad77
userad78
userad80
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com